Tripp Lite PowerVerter PV1000HF DC-to-AC Power Inverter
Part No. PV1000HF
by Eaton Corporation
12V DC - 120V AC - Continuous Power:1000W
Part No. PV1000HF
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPV1000HF
Brand NameTripp Lite series
Product LinePowerVerter
Product ModelPV1000HF
Product NamePowerVerter PV1000HF DC-to-AC Power Inverter
Marketing InformationUtilize your vehicle's battery to efficiently power office equipment on the road or power tools at a work site. Continuously supplies up to 1000 watts of 120V AC power to 4 AC outlets from any 12V battery. Includes a set of DC terminals for simple installation. Compact, lightweight metal case design is among the smallest, most rugged inverters available at this power level.
NOTE: To protect against high current draw that may occur during inverter failure, a fuse link rated at 175a should be positioned no more than 18" from the PV1000HF's battery in the positive line.
Product TypePower Inverter
Technical Information
Receptacles4 x NEMA 5-15R
Power Description
Input Voltage12 V DC
Output Voltage120 V AC
Maximum Frequency60 Hz
Peak Power Load2 kW
Continuous Power Load1 kW
Waveform TypePulse-width Modulated Sine Wave
Physical Characteristics
Color FamilyGray
Product ColorGray
Height4.25" (107.95 mm)
Width6" (152.40 mm)
Depth13" (330.20 mm)