Tripp Lite Protect It! TLM626TEL15 6-outlets Surge Suppressor
In Stock Availability
- All Locations: (7+)
- Toronto, ON (7+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | TLM626TEL15 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Protect It! |
| Product Model | TLM626TEL15 |
| Product Name | Protect It! TLM626TEL15 6-outlets Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | Fax/Modem/Phone |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1.80 kVA |
| Surge Energy Rating | 1340 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Status Indicators |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
| Power Cord/Cable Length | 15 ft (4.57 m) |
| Height | 1.50" (38.10 mm) |
| Width | 12.25" (311.15 mm) |
| Depth | 2.25" (57.15 mm) |