Tripp Lite series PowerVerter RV1250ULHW 1250W Inverter
Input Voltage: 12 V DC, 120 V AC - Output Voltage: 120 V AC - Continuous Power: 1.25 kW
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | RV1250ULHW |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Model | RV1250ULHW |
| Product Name | PowerVerter RV1250ULHW 1250W Inverter |
| Marketing Information | Tripp Lite RV1250ULHW Inverter/Charger is the quiet alternative to gas generators with no fumes, fuel or noise to deal with! It provides equipment with utility- or generator-supplied AC electricity filtered through premium ISOBAR surge protection. This DC-to-AC inverter with automatic line-to-battery transfer and integrated charging system serves as an extended run UPS, a standalone power source or an automotive inverter suitable for rugged RV applications. Supplies up to 1250 watts of continuous 120V AC power from any 12V DC battery or automotive DC source. OverPower TM inverter output feature temporarily provides up to 150% of the continuous output for 1-60 minutes, and DoubleBoost TM inverter output feature delivers up to 200% of the continuous output for up to 10 seconds, providing the extra power needed to cold start heavy-duty tools and motorized equipment. When hardwire AC input is energized, commercial power passes through to connected equipment and the battery set is recharged via 3 stage, selectable 14/55 amp charging system. In UPS mode, the APS system responds to blackouts and voltage fluctuations with a near instantaneous automatic transfer to battery-derived AC output. Includes a set of high current DC input terminals for simple installation (user supplies batteries and cabling - see owner's manual for recommendations). Passes sine wave utility or generator power during battery charging and UPS line power operation, plus efficient PWM sine wave AC output in inverter and UPS backup modes. Reliable large transformer design, with frequency control powers resistive electronic loads or large inductive motors, compressors and other items with high current needs on startup. Optional APSRM4 wired remote power switch with full status LEDs provides remote power inverter on/off switching and continuous status information (APSRM4 sold separately). Supports an unlimited amount of runtime with any number of user-supplied batteries connected. Highly adaptable to a variety of applications and site conditions with adjustable charger settings for wet/gel battery types and selectable line to battery power transfer voltages. |
| Product Type | Power Inverter |
Technical Information
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacles | Hardwired |
Power Description
| Input Voltage |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 2.50 kW |
| Continuous Power Load | 1.25 kW |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 7" (177.80 mm) |
| Width | 8.75" (222.25 mm) |
| Depth | 9" (228.60 mm) |