Tripp Lite PDUMH20HVNET PDU Switched 208V - 240V 20A 8 Outlet
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH20HVNET |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMH20HVNET |
| Product Name | PDUMH20HVNET PDU Switched 208V - 240V 20A 8 Outlet |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
| Management | Supported Protocols:
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 14.80" (375.92 mm) |