Tripp Lite RBC36-SLT UPS Replacement Battery Cartridge
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | RBC36-SLT |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | RBC36-SLT |
| Product Name | RBC36-SLT UPS Replacement Battery Cartridge |
| Product Type | Battery Unit |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Height | 4" (101.60 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Depth | 7.50" (190.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 18.74 lb (8500 g) |
| Package Contents |
| Additional Information | Set of 3 pre-assembled 12V batteries |