Tripp Lite BP48V48RT4U UPS External Battery Pack
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP48V48RT4U |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP48V48RT4U |
| Product Name | BP48V48RT4U UPS External Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 6.89" (175.01 mm) |
| Width | 17.33" (440.18 mm) |
| Depth | 16.74" (425.20 mm) |