Tripp Lite series PowerVerter EMS1250UL DC-to-AC Power Inverter
Input Voltage: 12 V DC, 120 V AC - Output Voltage: 120 V AC - Continuous Power: 1.25 kW
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | EMS1250UL |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Model | EMS1250UL |
| Product Name | PowerVerter EMS1250UL DC-to-AC Power Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
Power Description
| Input Voltage |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 2.50 kW |
| Continuous Power Load | 1.25 kW |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
Physical Characteristics
| Height | 7" (177.80 mm) |
| Width | 8.75" (222.25 mm) |
| Depth | 9" (228.60 mm) |