Tripp Lite BP48V60RT3UTAA UPS External Battery Pack TAA Compliant
In Stock Availability
- All Locations: (6+)
- Mississauga, ON (6+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP48V60RT3UTAA |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP48V60RT3UTAA |
| Product Name | BP48V60RT3UTAA UPS External Battery Pack TAA Compliant |
| Product Type | Battery Unit |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Form Factor | External |
| Height | 5.25" (133.35 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |