Tripp Lite PDUMNH15 PDU Monitored 120V 15A 8 Outlet
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNH15 |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMNH15 |
| Product Name | PDUMNH15 PDU Monitored 120V 15A 8 Outlet |
| Marketing Information | PDUMNH15 Monitored 1U Rackmount PDU supports 15A peak capacity at 120V (agency de-rated to 12 amps continuous). Includes attached 5-15P input cordset and 8 5-15R outlets. Visual and remote current monitoring tracks real time output current level. Supports 1U horizontal rackmount installation with included mounting brackets. Monitored PDU systems support real-time remote monitoring via secure web, SNMP or Telnet interface and custom notification of user-specified remote conditions via email and SNMP trap. PDU power consumption in amps is displayed locally via front panel lighted digital display and can be monitored remotely to warn of potential overloads before critical IT mains breakers become overloaded. Advanced configurations support in-rack environmental monitoring with optional ENVIROSENSE temperature / humidity probe and rack access notification for up to 4 SRSWITCH or user supplied contact-closure sensors. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 6.20" (157.48 mm) |