Tripp Lite PDUMNH20 PDU Monitored 120V 20A 8 Outlet
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Mississauga, ON (1+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNH20 |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMNH20 |
| Product Name | PDUMNH20 PDU Monitored 120V 20A 8 Outlet |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15/20R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 6.20" (157.48 mm) |