Tripp Lite series Metered PDUMNH32HV 16-Outlets 7.4kW PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNH32HV |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Metered |
| Product Model | PDUMNH32HV |
| Product Name | Metered PDUMNH32HV 16-Outlets 7.4kW PDU |
| Marketing Information | PDUMNH32HV Monitored 32A 2U horizontal rackmount PDU supports 7.4kW maximum capacity at 230V. Includes attached Blue 230V IEC-309 32A (2P+E) input plug and 16 230V outlets (12 C13, 4 C19) arranged in two separately breakered 8 outlet banks. Visual and remote current monitoring tracks the current for each 8 outlet bank separately, plus offers total power consumption for all 16 outlets combined. Supports 2U installation in 19 inch rackmount applications. Included cord retention brackets keep vital network equipment plugged in and continuously powered. |
| Product Type | PDU |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.70 lb (6214.22 g) |
| Package Contents |
| Additional Information | Plug Type: IEC-309 32A (2P+E) |