Eaton Switched PDUMH32HVNET 16-Outlets 7.4kW PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH32HVNET |
| Brand Name | Eaton |
| Product Series | Switched |
| Product Model | PDUMH32HVNET |
| Product Name | Switched PDUMH32HVNET 16-Outlets 7.4kW PDU |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 16 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.70 lb (6214.22 g) |
| Package Contents |
| Additional Information | Plug Type: IEC-309 32A (2P+E) |