Logitech C270 Webcam - 30 fps - Black - USB 2.0 - 1 Each
In Stock Availability
- All Locations: (2307+)
- Calgary, AB (467+)
- Guelph, ON (1569+)
- Richmond, BC (111+)
- Toronto, ON (744+)
- Vancouver, BC (275+)
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 960-000694 |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | C270 |
| Product Name | C270 HD Webcam |
| Marketing Information | With the Logitech C270 Webcam, you can confidently join any video meeting knowing you'll always have quality audio and video. Our most affordable camera, the C270 Webcam is an upgrade for your laptop or desktop with practical features that outperform most built-in laptop cameras. It supports crisp HD 720p/30 fps video calls with diagonal 55° field of view. Logitech's RightLight technology adjusts to your lighting conditions, producing brighter images to help you look good even in low-light and backlit situations. And the noise-reducing mic makes sure your voice comes across clearly, even in busy environments. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
| Interpolated Resolution | 3 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Widescreen | Yes |
| Field Of View (FOV) Angle | 55° |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Microphone | Yes |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 5 ft (1.52 m) |
| Height | 2.87" (72.90 mm) |
| Width | 1.26" (32 mm) |
| Depth | 2.62" (66.55 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz (75 g) |
| Package Contents |
|
| System Requirements | Basic Requirements:
For HD 720p Video Calling and Recording:
|
| Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | United States |
| Condition | No |
| UPC | 0097855070739 |
| Limited Warranty | 2 Year |