BTI Notebook Battery
For Notebook - Battery Rechargeable - Proprietary Battery Size - 4400 mAh - 10.8 V DC
$108.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Battery Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | AS-U52FX6 |
| Brand Name | BTI |
| Product Name | Notebook Battery |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Number of Cells | 6 |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7 g |
Miscellaneous
| Compatibility | ASUS Notebook Series:
|
| Recycled | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Condition | No |
| UPC | 886734842549 |
Warranty
| Limited Warranty | 18 Month |