TRENDnet Gigabit Power Over Ethernet Injector, Full Duplex Gigabit Speeds, 1 x Gigabit Ethernet Port, 1 x PoE Gigabit Ethernet Port, Network Devices Up To 100M (328 ft), 15.4W, Black, TPE-113GI
Gigabit Power over Ethernet (PoE) Injector
$27.99
In Stock Availability
- All Locations: (13+)
- Toronto, ON (13+)
General Information
| Manufacturer | TRENDnet |
| Manufacturer Part Number | TPE-113GI |
| Brand Name | TRENDnet |
| Product Model | TPE-113GI |
| Product Name | Gigabit Power over Ethernet (PoE) Injector |
| Marketing Information | TRENDnet's Gigabit PoE Injector, model TPE-113GI, combines electrical power with a Gigabit network connection. Auto-sensing technology conveniently delivers the correct wattage needed to power your PoE devices. Connect the injector to a non-PoE Gigabit switch and then run an Ethernet cable with data + power to network a PoE device up to 100 meters (328 ft.) away.
|
| Product Condition | New |
| Product Type | PoE Injector |
Interfaces/Ports
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
Physical Characteristics
| Height | 6" (152.40 mm) |
| Width | 9" (228.60 mm) |
| Length | 7" (177.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 0710931505146 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |