Ergotron Power Strip, 15 Amp with Six Outlets
10 ft (3.05 m) Cord - 15 A Current - Black
$154.99
In Stock Availability
- All Locations: (331+)
- Other_SY (331+)
General Information
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 97-711 |
| Brand Name | Ergotron |
| Product Name | Power Strip, 15 Amp with Six Outlets |
| Marketing Information | Add six outlets to bring power to the point of need. The cord is 10-feet (3 m) long, providing ample reach to nearby receptacles. Includes brackets for easy, secure attachment to Ergotron carts. |
| Product Type | Power Strip |
Technical Information
| Cord Length | 10 ft (3.05 m) |
Power Description
| Maximum Input Current | 15 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11" (279.40 mm) |
| Width | 2" (50.80 mm) |
| Depth | 1.50" (38.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.30 lb (1043.26 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | Ergotron Products:
https://www.ergotron.com/en-ca/products/product-compatible/97-711#!?facet=; |
| Environmental Compliance |
|
| UL Listed | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 698833028522 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |