CyberPower RB0670X2 Replacement Battery Cartridge
In Stock Availability
- All Locations: (7+)
- Mississauga, ON (7+)
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB0670X2 |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Product Model | RB0670X2 |
| Product Name | RB0670X2 Replacement Battery Cartridge |
| Marketing Information | The RB0670X2 UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB0670X2 contains two 6V/7AH replacement batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. These leak-proof, sealed lead-acid batteries never require replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily in your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB0670X2 comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. UPS Compatibility |
| Product Type | Battery Unit |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Voltage | 6 V DC |
| Height | 1.38" (35.05 mm) |
| Width | 8.15" (207.01 mm) |
| Depth | 8.86" (225.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.80 lb (2630.84 g) |
| Package Contents |
|
| Additional Information | |
| Compatibility | CyberPower OR500LCDRM1U UPS |
| Condition | No |
| UPC | 0649532602056 |
| Limited Warranty | 18 Month |