CyberPower RB1270X2 Replacement Battery Cartridge
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB1270X2 |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Product Model | RB1270X2 |
| Product Name | RB1270X2 Replacement Battery Cartridge |
| Marketing Information | The RB1270X2 UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1270X2 contains two 12V/7AH replacement batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. These leak-proof, sealed lead-acid batteries never require replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily in your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging which can be used for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1270X2 comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. |
| Product Type | Battery Unit |
| Battery Characteristics | User Replaceable |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Height | 2.56" (65.02 mm) |
| Width | 7.87" (199.90 mm) |
| Depth | 5.91" (150.11 mm) |
| Weight (Approximate) | 10 lb (4535.92 g) |
| Package Contents |
|
| Additional Information | |
| Compatibility | CyberPower CP900AVR UPS |
| Condition | No |
| UPC | 0649532602018 |
| Limited Warranty | 18 Month |