CyberPower RB1270X4B Replacement Battery Cartridge
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Mississauga, ON (2+)
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB1270X4B |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Product Model | RB1270X4B |
| Product Name | RB1270X4B Replacement Battery Cartridge |
| Marketing Information | The RB1270X4B UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1270X4B contains four 12V/7AH replacement batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. These leak-proof, sealed lead-acid batteries never require replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging which can be used for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1270X4B comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. |
| Product Type | Battery Unit |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Height | 2.72" (69.09 mm) |
| Width | 8.27" (210.06 mm) |
| Depth | 12.99" (329.95 mm) |
| Weight (Approximate) | 24.25 lb (10999.61 g) |
| Package Contents |
|
| Additional Information | |
| Compatibility | CyberPower OR1500LCDRTXL2U UPS |
| Condition | No |
| UPC | 0649532612154 |
| Limited Warranty | 18 Month |