CyberPower RB1280A Replacement Battery Cartridge
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB1280A |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Product Model | RB1280A |
| Product Name | RB1280A Replacement Battery Cartridge |
| Marketing Information | The RB1280A UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1280A contains one 12V/9AH battery, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1280A comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Battery Unit |
| Battery Characteristics | User Replaceable |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Height | 2.56" (65.02 mm) |
| Width | 5.94" (150.88 mm) |
| Depth | 3.86" (98.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb (2599.08 g) |
| Package Contents |
|
| Additional Information | |
| Compatibility | CyberPower UPS:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Condition | No |
| UPC | 0649532602131 |
| Limited Warranty | 18 Month |