GPX PD701B Portable DVD Player - 7" (177.80 mm) Display - 480 x 234 - Black
DVD+RW, DVD-RW, CD-RW - JPEG - DVD Video - 16:9 - CD-DA - 1 x Headphone Port(s) - Lithium Polymer (Li-Polymer) - 2 Hour
$85.99
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Guelph, ON (1+)
General Information
| Manufacturer | DPI Inc |
| Manufacturer Part Number | PD701B |
| Brand Name | GPX |
| Product Model | PD701B |
| Product Name | PD701B Portable DVD Player |
| Marketing Information | Portable Cinema - This multi-format player has a 7" LCD screen for sharp, colorful images. The 16:9 aspect ratio gives you the letterbox format popular on DVD movies. |
| Product Type | Portable DVD Player |
Technical Information
| Media Formats |
|
| Features | Integrated Speaker |
Display & Graphics
| Screen Size | 7" (177.80 mm) |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 480 x 234 |
Video
| Video Signal Format | NTSC |
| Video Formats | DVD Video |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Audio
| Audio Formats | CD-DA |
Image
| Image Formats | JPEG |
Interfaces/Ports
| Number of Headphone Ports | 1 |
Controls/Indicators
| Remote Control | Yes |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Run Time | 2 Hour |
Power Description
| Input Voltage |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Height | 6.20" (157.48 mm) |
| Width | 1.30" (33.02 mm) |
| Depth | 8.40" (213.36 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb (680.39 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL/CUL Listed |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 047323701207 |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |