StarTech.com USB to VGA Adapter, External USB Video Graphics Card for PC and MAC, 1920x1200, Display Adapter - replacement for USB32VGAPRO
Connect a VGA display for an extended desktop multi-monitor USB solution - 1920 x 1200 resolution support - Output video to a secondary monitor with a USB video card - Use a USB external graphics card for computers that don't have an extra video out
$49.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2VGAPRO2 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB to VGA Adapter - External USB Video Graphics Card for PC and MAC- 1920x1200 |
| Marketing Information | The USB2VGAPRO2 USB to VGA Adapter functions as an external graphics card for Windows® and Mac® computers - the perfect solution for turning your desktop or laptop computer into a dual or multi-monitor environment, all through the simplicity and convenience of USB. The USB-VGA Adapter delivers high quality video (up to 1920x1200) for a variety of applications and is capable of simultaneously running up to five additional displays from a single computer (using four USB2VGAPRO2 External Video Adapters). The adapter connects to a host computer through a USB 2.0 port, acting as an external VGA video card to either extend or mirror the desktop shown on the existing display - without having to open the computer case. Featuring driver support for Microsoft Windows® (including Aero themes) and Mac OS X, and with video support for resolutions up to 1920x1200, this USB-VGA video adapter is the ideal solution for a wide rade of operating environments as well as large-screen displays/monitors. The USB2VGAPRO2 USB to VGA Adapter is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Adapter |
Technical Information
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | DB-15 Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin DB-15 Video - Female |
| Cable Length | 6.5" (165.10 mm) |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.60" (15.24 mm) |
| Depth | 1.70" (43.18 mm) |
| Length | 3.10" (78.74 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.30 oz (65.20 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2vgapro2_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2vgapro2_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2vgapro2_weee.pdf |
| Condition | No |
| UPC | 0065030847995 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
connector cables (3)
$32.99
In Stock Availability
- All Locations: (89+)
- Mississauga, ON (18+)
- Other_SY (71+)
$13.99
In Stock Availability
- All Locations: (457+)
- Calgary, AB (12+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (6+)
- Other_SY (423+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (6+)
$27.99
In Stock Availability
- All Locations: (225+)
- Mississauga, ON (9+)
- Other_SY (216+)