Tripp Lite series SMART1500LCDT UPS
In Stock Availability
- All Locations: (46+)
- Mississauga, ON (6+)
- Toronto, ON (38+)
- Vancouver, BC (2+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SMART1500LCDT |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartPro |
| Product Model | SMART1500LCDT |
| Product Name | SMART1500LCDT UPS |
| Marketing Information | The SMART1500LCDT SmartPro LCD 120V, 1500VA/900W Line-Interactive Uninterruptible Power Supply provides battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, power surges and line noise that can damage electronics or destroy data. Ideal for backing up your desktop computer or audio/visual components, this line-interactive UPS switches to battery backup mode in milliseconds to keep your connected equipment running long enough to save files and shut down safely with no data loss. While all ten NEMA 5-15R outlets protect against surges, five outlets also provide up to 90 minutes of UPS battery support for a basic desktop PC and LCD monitor and up to 10 minutes of support at half load (450W). Automatic voltage regulation (AVR) corrects undervoltages as low as 92V and overvoltages as high as 150V without using any battery power. EMI/RFI noise filtering improves your equipment's performance and prevents damage. A 650-joule surge suppression rating protects your equipment from harmful power surges. NEMA 5-15P plug with 6-ft. (1.83 m) cord connects to any NEMA 5-15R socket. Large LCD screen shows real-time input voltage, overload, AVR, remaining battery runtime and battery statuses at a glance. Alarm sounds to indicate power loss or low battery. With Tripp Lite's PowerAlert software (available via free download), SMART1500LCDT enables safe unattended system shutdown and file saves in case of a prolonged power failure. Reliable Battery Backup
Optimized Outlets
Automatic Voltage Regulation (AVR)
LCD Status Screen
AC Line, Tel/DSL and Ethernet Surge Suppression
EMI/RFI Line Noise Filtering
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 5 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Transfer Time | 2 ms |
| Load Capacity (VA) | 1.50 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| USB | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8" (203.20 mm) |
| Width | 5.75" (146.05 mm) |
| Depth | 15.40" (391.16 mm) |