Tripp Lite series BP36V27-2US - 2U External 36V Rack/Tower Battery Pack for Select UPS Systems
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP36V27-2US |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP36V27-2US |
| Product Name | BP36V27-2US - 2U External 36V Rack/Tower Battery Pack for Select UPS Systems |
| Marketing Information | External Battery Pack Gives Your Compatible Tripp Lite UPS System Extended Runtime The BP36V27-2US is compatible only with select 36V DC Tripp Lite UPS systems that specify the use of this battery pack. Not only does it provide extended runtime, but it can also be daisy-chained using its rear connector to additional external battery packs for even longer extended-run operation. Heavy-gauge cabling with high-current two-point DC connector is included for simple installation. Optional-use rear-panel battery detection jacks automatically configure host UPS systems supporting this feature for one or more external battery packs. Versatile Installation Options Allow You to Place the Battery Where Most Needed The steel housing supports mounting in 2U of space in EIA-standard 19-inch racks using the included 4-post rack-mounting brackets. The BP36V27-2US is also compatible with Tripp Lite's 2-9USTAND for upright tower configuration, 2POSTRMKITWM for 2-post racks or wall installation and UPDHDEARKIT for 2-point front-rail rack installation without rear supports (all accessories sold separately). 2-Year Warranty The BP36V27-2US is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance. |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.40" (86.36 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 22.60" (574.04 mm) |