Brother TD-2120N Desktop Direct Thermal Printer - Monochrome - Label/Receipt Print - USB - Serial - Wireless LAN
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TD2120NWTLP |
| Brand Name | Brother |
| Product Series | TD-2000 |
| Product Model | TD-2120N |
| Product Name | TD-2120N Receipt Printer |
| Marketing Information | Designed for use on a cart or virtually any retail work space, the TD-2120N is among the most compact and fastest 2.2in wide powered desktop/network thermal printers for retail applications. At 203dpi, it prints price, mark-down, product identification, returns and shelf-edge labels quickly at up to 6ips. Also prints tags and receipts for kiosk and POS applications. An innovative drop-in roll, spindle-less design helps make loading easy with existing or standard converted media. Windows Server® 2012/2008R2/2008/2003 and Windows® 8/7/XP drivers, (ZPL II® compatibility,) and SDK's for iOS®, Android® and Windows Mobile® helps with integration into existing retail solutions. |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s (152.40 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Maximum Print Width | 2.20" (55.88 mm) |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Standard Memory | 32 MB |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 5" (127 mm) |
| Maximum Label Width | 2.48" (62.99 mm) |
| Maximum Label Length | 39.37" (1000 mm) |
| Power Source |
|
| Height | 6.77" (171.96 mm) |
| Width | 4.33" (109.98 mm) |
| Depth | 8.46" (214.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb (1340 g) |
| Package Contents |
|
| Cables Included | AC |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 700908002969 |
| Limited Warranty | 2 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (13+)
- Mississuaga, ON (13+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (24+)
- Mississuaga, ON (24+)
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Mississuaga, ON (5+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)