Tripp Lite series BP192V5RT2U External Battery Pack
192 V DC - 4 Year Minimum Battery Life - 6 Year Maximum Battery Life
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP192V5RT2U |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP192V5RT2U |
| Product Name | BP192V5RT2U External Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
Technical Information
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 192 V DC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 20.75" (527.05 mm) |