Tripp Lite series Basic PDUH30HV19 4-Outlets PDU
Basic - NEMA L6-30P - 4 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - 5.80 kW - 12 ft (3.66 m) Cord Length - 1U - Horizontal - Wall-mountable, Rack-mountable
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUH30HV19 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Basic |
| Product Model | PDUH30HV19 |
| Product Name | Basic PDUH30HV19 4-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
Technical Information
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Protection Type | Overload Protection |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 5.80 kW |
| Input Current | 30 A |
Physical Characteristics
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type |
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 12 ft (3.66 m) |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 5.20" (132.08 mm) |