Tripp Lite series PDUMH15-6 Metered Rackmount PDU
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Mississauga, ON (2+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH15-6 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMH15-6 |
| Product Name | PDUMH15-6 Metered Rackmount PDU |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 13 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 1.52 kW |
| Input Current | 15 A |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type |
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 0U/1U/2U |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 4.50" (114.30 mm) |