GTS HMC9000-LI(24) Battery for Symbol MC9000 Series
For Handheld Device - Battery Rechargeable - 2400 mAh - 7.4 V DC
$69.99
In Stock Availability
- All Locations: (39+)
- Mississuaga, ON (39+)
General Information
| Manufacturer | Global Technology Systems, Inc. |
| Manufacturer Part Number | HMC9000-LI(24) |
| Brand Name | GTS |
| Product Model | HMC9000-LI(24) |
| Product Name | HMC9000-LI(24) Battery for Symbol MC9000 Series |
| Marketing Information | The HMC9000-Li(24) is an upgrade to the OEM P/N 21-65587-01 and KT-21-61261-01 batteries used in the Symbol MC90XX series devices. With a reinforced contact assembly to ensure uninterruptible scanning, it lowers operating cost by up to 20%. |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2400 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 0.95" (24.20 mm) |
| Width | 1.63" (41.40 mm) |
| Depth | 2.94" (74.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 122 g |
Miscellaneous
| Compatible to OEM Part Number |
|
| Compatibility | Motorola Symbol Mobile Computers:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| COO | TW |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |