Panamax Power360 Ultimate Power Protection and USB Charging
8 x AC Power, 4 x USB - 1620 J - 120 V AC Input - 5 V DC Output - Coaxial Cable Line, Telephone/Data - Desk Mount
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Manufacturer Part Number | P360-8 |
| Brand Name | Panamax |
| Product Line | Power360 |
| Product Model | P360-8 |
| Product Name | Power360 Ultimate Power Protection and USB Charging |
| Marketing Information | Best in class protection with our over/under voltage protection technology - the best protection ever available at this price point! Convenient & innovative removable USB chargers that can be tethered to your desktop. Circle of Protection indicator offers peace of mind at a glance with protection, voltage and wiring status lights. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Technical Information
| Receptacles |
|
| Dataline Protection |
|
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Surge Energy Rating | 1620 J |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desk Mount |
| Height | 2.25" (57.15 mm) |
| Width | 12.50" (317.50 mm) |
| Depth | 3.75" (95.25 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Condition | No |
| UPC | 050616009997 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |