Tripp Lite series PDUMV20-36 14-Outlets PDU
In Stock Availability
- All Locations: (13+)
- Mississauga, ON (13+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV20-36 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMV20-36 |
| Product Name | PDUMV20-36 14-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 14 x NEMA 5-15/20R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 2 kW |
| Input Current | 20 A |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 36" (914.40 mm) |
| Width | 1.75" (44.45 mm) |
| Depth | 1.25" (31.75 mm) |