Tripp Lite series 12-outlet 36-in. Vertical Power Strip with 6-ft. Cord
NEMA 5-15P - 12 x NEMA 5-15R - 6 ft (1.83 m) Cord - 15 A Current - 120 V AC Voltage - 1.80 kW - Rack-mountable
$93.99
In Stock Availability
- All Locations: (4+)
- Mississauga, ON (4+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PS361206 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PS361206 |
| Product Name | 12-outlet 36-in. Vertical Power Strip with 6-ft. Cord |
| Marketing Information | The PS361206 provides a 15-amp, 120v power strip with 12 standard NEMA 5-15R outlets in a rugged, all-metal, mountable housing. It allows for both vertical and horizontal mounting, making it ideal for a variety of uses including office, rackmount, workbench, industrial and telecom applications. With a NEMA 5-15P, 6-ft. power cord, you don't have to install the PS361206 next to outlets you already have; it can be mounted across the room and deliver reliable service where you need it most. A lighted and covered On/Off switch helps prevent accidental shut-offs, while a 15-amp circuit breaker guards against dangerous circuit overloads. Its sturdy all-metal extruded aluminum housing stands up to demanding network, laboratory or factory environments. |
| Product Type | Power Strip |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Circuit Breaker | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 1.80 kW |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mount Type |
|
| Height | 1.25" (31.75 mm) |
| Width | 1.50" (38.10 mm) |
| Depth | 36" (914.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.27 lb (1030 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 0037332186621 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
$111.99
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)