Tripp Lite series Metered PDUMH20-ISO 14-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH20-ISO |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Metered |
| Product Model | PDUMH20-ISO |
| Product Name | Metered PDUMH20-ISO 14-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P/5-20P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 2.03 kW |
| Input Current | 20 A |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type |
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 4.50" (114.30 mm) |