Tripp Lite series Metered PDUMV15-24 8-Outlets PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV15-24 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Metered |
| Product Model | PDUMV15-24 |
| Product Name | Metered PDUMV15-24 8-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 127 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1.52 kW |
| Input Current | 12 A |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type |
| Rack Height | 0U |
| Height | 24" (609.60 mm) |
| Width | 1.75" (44.45 mm) |
| Depth | 1.25" (31.75 mm) |