Lenovo Flex System x240 7162J4U Blade Server - 1 Xeon E5-2670 v2 2.50 GHz - 16 GB RAM - 6Gb/s SAS, Serial ATA/600 Controller
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7162J4U |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Flex System |
| Product Series | x240 |
| Product Model | 7162J4U |
| Product Name | Flex System x240 7162J4U Server |
| Marketing Information | The Lenovo Flex System™ x240 Compute Node (machine type 7162) is a high-performance server that offers outstanding performance for virtualization with new levels of CPU performance and memory capacity, and flexible configuration options. With Intel Xeon E5-2600 v2 processors, the x240 Compute Node is an efficient server that is designed to run a broad range of workloads, armed with advanced management capabilities that allow you to manage your physical and virtual IT resources from a single pane of glass. |
| Product Type | Server |
Processor
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2670 v2 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Cache | 25 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
Memory
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
Controllers
| Controller Type |
|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 1E |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Display & Graphics
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
Network & Communication
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management | Yes |
Operating System
| Operating System | No |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Blade |
| Height | 2.20" (55.88 mm) |
| Width | 8.60" (218.44 mm) |
| Depth | 19.40" (492.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.60 lb (7076.04 g) |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |