NUUO NVRsolo NS-2160 Network Video Recorder - 3 TB HDD
Network Video Recorder - HDMI
$1193.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | NUUO, Inc |
| Manufacturer Part Number | NS-2160-US-3T-3 |
| Brand Name | NUUO |
| Product Line | NVRsolo |
| Product Model | NS-2160 |
| Product Name | NVRsolo NS-2160 Network Video Recorder |
| Marketing Information | NVRsolo is NUUO's answer to hassle free, lightweight NVR system. It is small in size yet able to handle heavy duty tasks. With local HDMI/VGA display and keyboard/mouse input built right into the unit, configuring NVRsolo is easy and simple. Built on solid Linux foundation, we sacrificed nothing except unnecessary bulk to make NVRsolo the award winning standalone NVR solution you have been looking for. NVRsolo's flexibility doesn't end there. For those needing more storage options, we offer 8 bay versions to meet your needs. |
| Product Type | Video Surveillance Station |
Technical Information
| Total Number of Channels | 16 |
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | Yes |
| System Components | Network Video Recorder |
Storage
| Hard Drive Capacity | 3 TB |
Video
| Video Formats |
|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 240 fps |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of VGA Out | 1 |
| HDMI | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 2.78" (70.50 mm) |
| Width | 8.46" (215 mm) |
| Depth | 10.24" (260 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.91 lb (2227.14 g) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |