DT Research MA1352 Power Multiple Screens for Digital Signage Arrays
Celeron - 8 GB - HDMI - USBEthernet
$1040.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | DT Research, Inc |
| Manufacturer Part Number | MA1352E-47B |
| Brand Name | DT Research |
| Product Series | MA |
| Product Model | MA1352 |
| Product Name | MA1352 Power Multiple Screens for Digital Signage Arrays |
| Marketing Information | The DT Research MA1352 Multi Screen Appliance features the powerful and energy-efficient Intel Celeron® quad-core processor and integrates 2 video-out connectors for high-quality and optimal display experience. Combined with the industry-leading WebDT Content Manager and Menu Board Editor software, one MA1352 is capable of driving content on up to 2 screens while communicating with the server for updates for digital menu board and advertising applications. |
| Product Type | Digital Signage Appliance |
Technical Information
| Features |
|
Processor & Chipset
| Processor Type | Celeron |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
Image
| Image Formats |
|
Audio
| Audio Formats |
|
Video
| Video Formats |
|
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| USB Standard |
|
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
Software
| Operating System | Windows Embedded Standard 7 |
Power Description
| Input Voltage |
|
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 2.16" (54.86 mm) |
| Width | 5.82" (147.83 mm) |
| Depth | 6.50" (165.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.90 lb (1315.42 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| COO | TW |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |