Tripp Lite series PowerVerter PV100USB Power Inverter
Part No. PV100USB
by Eaton Corporation
Input Voltage: 12 V DC - Output Voltage: 120 V AC, 5 V DC - Continuous Power: 100 W
Part No. PV100USB
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPV100USB
Brand NameTripp Lite series
Product LinePowerVerter
Product ModelPV100USB
Product NamePowerVerter PV100USB Power Inverter
Marketing InformationThe PV100USB 100W PowerVerter® Ultra-Compact Car Inverter provides 100 watts of portable power for charging and operating multiple devices in your car, truck, boat or RV. It converts 12V DC power into standard 120V AC power to run a wide variety of electronics, such as smartphones, laptops, tablets, GPS units, game systems, portable TVs, DVD players and MP3 players, as well as low-power lights, camping accessories, battery rechargers for small battery-operated power tools and mobile office equipment.
The PV100USB features an AC outlet, a 12V cigarette lighter socket, a 2.1A USB port and a 1.0A USB port. Just plug the DC input jack with convenient 3-foot cord into the 12V cigarette lighter socket in your vehicle, and the unit is ready to operate. Easy-to-read front LED lets you know the inverter is receiving power from the battery.
To prevent you from running down your car battery, the PV100USB turns off automatically when the input voltage falls to 10V. Likewise, the unit will also shut down if it gets too hot (for instance, because your connected devices exceed 100 watts). A built-in ventilation fan keeps the interior cool during extended use. The durable plastic housing is engineered to withstand the rigors of road trips, campouts, business trips and family vacations. No maintenance is required.
More from the Manufacturer
Product TypePower Inverter
Technical Information
Plug/Connector TypeCigarette Lighter Adapter
Receptacles
  • 1 x NEMA 5-15R
  • 2 x USB
Power Description
Input Voltage12 V DC
Output Voltage
  • 120 V AC
  • 5 V DC
Maximum Frequency60 Hz
Peak Power Load200 W
Continuous Power Load100 W
Physical Characteristics
Height3.94" (100.08 mm)
Width1.61" (40.89 mm)
Depth3.27" (83.06 mm)