Tripp Lite series Metered PDUMV30HV2 48-Outlet PDU
In Stock Availability
- All Locations: (10+)
- Mississauga, ON (9+)
- Richmond, BC (1+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV30HV2 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Metered |
| Product Model | PDUMV30HV2 |
| Product Name | Metered PDUMV30HV2 48-Outlet PDU |
| Marketing Information | The 70-inch (178-centimeter) PDUMV30HV2 30A 208/240V 5.8kW Single-Phase Metered Power Distribution Unit features 48 outlets for distributing single-phase AC power to rack-mounted equipment, including computers, routers, switches and servers. |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 5.80 kW |
| Input Current | 30 A |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.17" (55.12 mm) |
| Depth | 2.52" (64.01 mm) |