Kramer 10Gb UHD Power Over Ethernet Injector
48 V DC, 630 mA Output - 1 x 10/100/1000Base-T Input Port(s) - 1 x 10/100/1000Base-T Output Port(s) - 13 W - 1U - Rack/Cabinet-mountable
$258.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | PSE-1 |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | PSE?1 |
| Product Name | 10Gb UHD Power Over Ethernet Injector |
| Marketing Information | The PSE-1 provides power remotely over Ethernet to any device capable of acting as a PoE acceptor (for example, a wallplate, where it may be difficult to connect an external power supply). This allows a single HDBT LAN cable to provide both data and electrical power to compatible devices. |
| Product Type | PoE Injector |
Power Description
| Maximum Output Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Current | 630 mA |
| Maximum Output Power | 13 W |
Interfaces/Ports
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
Physical Characteristics
| Form Factor | External |
| Rack Height | 1U |
| Mount Type | Rack/Cabinet-mountable |
| Weight (Approximate) | 230 g |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 7291063076306 |
Warranty
| Limited Warranty | 7 Year |