Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO IEEE 802.11ac 1.27 Gbit/s Wireless Access Point
In Stock Availability
- All Locations: (318+)
- Toronto, ON (318+)
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Manufacturer Part Number | UAP-AC-PRO |
| Brand Name | Ubiquiti |
| Product Line | UniFi |
| Product Model | UAP-AC-PRO |
| Product Name | UniFi UAP-AC-PRO Wireless Access Point |
| Marketing Information | The UniFi AC Pro AP features the latest Wi-Fi 802.11ac, 3x3 MIMO technology in a refined industrial design and is ideal for deployment of maximum-performance wireless networks. Up to 5X Faster with Dual-Radio 3x3 11AC MIMO Technology The UniFi AC Pro AP supports simultaneous dual-band, 3x3 MIMO technology in the 5 and 2.4 GHz radio bands. Designed for Optimal RF Performance The newly redesigned UniFi Controller optimizes RF performance: The UniFi AC Pro AP is a gigabit, 802.3af-powered access point suitable for indoor or outdoor use. You can easily replace a standard UniFi AP using the same mounting hardware. Scalable Enterprise Wi-Fi Management The UniFi Controller v4 software is a powerful, enterprise wireless software engine ideal for high-density client deployments requiring low latency and high uptime performance. With its software-based capabilities, the UniFi virtual control plane allows for unlimited scalability under one centralized controller. Remotely access the UniFi Controller to upgrade deployed UniFi APs while in the field. |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
|
| Total Number of Antennas | 3 |
| Number of Internal Antennas | 3 |
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Form Factor |
|
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Width | 7.74" (196.70 mm) |
| Diameter | 7.74" (196.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.35 oz (350 g) |
| Limited Warranty | 1 Year |