Brother MFC-L5900DW Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCL5900DW |
| Brand Name | Brother |
| Product Series | MFC |
| Product Model | MFC-L5900DW |
| Product Name | MFC-L5900DW Laser All-in-one Printer |
| Marketing Information | Monochrome laser all-in-one offers fast print and copy speeds of 42 pages per minute. 3.7" touch screen makes navigating through the menu options fast and simple. Advanced security features help restrict unauthorized printing and protect your sensitive documents. 300-sheet capacity is expandable to prevent frequent paper replacement. 50-sheet auto document feeder allows multiple pages to be copied or scanned without requiring you to place each sheet on the unit. Automatic duplex printing allows you to quickly print two-sided documents to reduce paper consumption. Built-in wireless and Ethernet network interfaces enable you to share this printer with multiple users on your network. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
Technical Information
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Connectivity Technology | Wireless |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 3.70" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
Fax
| Fax Color | Monochrome |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 50000 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 19.10" (485.14 mm) |
| Width | 19.50" (495.30 mm) |
| Depth | 16.80" (426.72 mm) |
| Weight (Approximate) | 38 lb (17236.51 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1-Year Limited |