Tripp Lite series PS615HG20AOEM 6-Outlet Power Strip
Part No. PS615HG20AOEM
by Eaton Corporation
NEMA 5-20P-HG - 6 x NEMA 5-20R-HG - 15 ft (4.57 m) Cord - 20 A Current - 120 V AC Voltage - Surface-mountable
Part No. PS615HG20AOEM
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPS615HG20AOEM
Brand NameTripp Lite series
Product ModelPS615HG20AOEM
Product NamePS615HG20AOEM 6-Outlet Power Strip
Marketing InformationThe PS615HG20AOEM Medical-Grade Power Strip supplies power to movable plug-connected components mounted to a rack, table or pedestal in operating rooms, patient-care areas, therapy rooms, imaging environments and administrative areas. Compliant with UL 1363A specifications, this 120V, 50/60 Hz power strip features a NEMA 5-20P-HG hospital-grade plug and six NEMA 5-20R-HG hospital-grade outlets.
Two resettable built-in 20A circuit breakers control power to all outlets and protect the power strip against overloads. Switchless design prevents the unit from being accidentally shut off. Locking safety covers are integrated to protect unused outlets from debris and damage. Long 15-foot 20A AC power cord gives you flexibility to roll the equipment where it's most needed. Mounting tabs and flanges let you install the PS615HG20AOEM on a wide variety of surfaces, such as IV poles, mobile carts, crash carts and mobile medical workstations. All-metal housing ensures safety and is guaranteed to last a long time in demanding environments.
Product TypePower Strip
Technical Information
Plug/Connector TypeNEMA 5-20P-HG
Receptacles6 x NEMA 5-20R-HG
Cord Length15 ft (4.57 m)
Circuit BreakerYes
Power Description
Input Voltage120 V AC
Maximum Input Current20 A
Maximum Frequency60 Hz
Power SwitchNo
Physical Characteristics
Product MaterialMetal
Form FactorSurface-mountable
Height13.75" (349.25 mm)
Width2.50" (63.50 mm)
Depth1.50" (38.10 mm)
Weight (Approximate)2.25 lb (1020.58 g)
Miscellaneous
Package Contents
  • PS615HG20AOEM 6-Outlet Power Strip
  • Owner's Manual with Maintenance Requirements
Compatibility
  • IV Poles
  • Mobile Carts
  • Crash Carts
  • Mobile Medical Workstations
Certifications & Standards
  • UL 1363A