Tripp Lite series PowerVerter PV150USB Power Inverter
Input Voltage: 12 V DC - Output Voltage: 120 V AC, 5 V DC - Continuous Power: 150 W
In Stock Availability
- All Locations: (17+)
- Calgary, AB (1+)
- Mississauga, ON (16+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PV150USB |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Model | PV150USB |
| Product Name | PowerVerter PV150USB Power Inverter |
| Marketing Information | The PV150USB PowerVerter® Ultra-Compact Car Inverter provides 150 watts of portable power for charging and operating multiple devices in your vehicle. It converts 12V DC power into standard household 110V AC power to run a wide variety of electronics, such as smartphones, laptops, tablets, GPS units, game systems, portable TVs, DVD players and MP3 players, as well as low-power lights, camping accessories, battery rechargers for small battery-operated power tools, and mobile office equipment. This power inverter features a NEMA 5-15R outlet, a 2.1A USB charging port and a 1.0A USB charging port. Just plug the 12V DC input jack with convenient three-foot cord into the 12V outlet in your vehicle, and the PV150USB is ready to operate. An easy-to-read LED lets you know the inverter is receiving power from the car battery. To prevent you from running down your battery, the PV150USB turns off automatically when the input voltage falls to 10V. Likewise, the unit will also shut down if it gets too hot (for instance, because the connected devices exceed 150 watts). A built-in ventilation fan keeps the interior cool during extended use. The durable metal housing is engineered to withstand the rigors of road trips, campouts, business trips and family vacations. No maintenance is required. Features Powers and Charges Up to 3 Devices
| Product Type | Power Inverter |
Technical Information
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Receptacles |
Power Description
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 300 W |
| Continuous Power Load | 150 W |
Physical Characteristics
| Height | 5.82" (147.83 mm) |
| Width | 2.48" (62.99 mm) |
| Depth | 4.25" (107.95 mm) |