Tripp Lite series PS607HG20AOEM 6-Outlets Power Strip
Part No. PS607HG20AOEM
by Eaton Corporation
NEMA 5-20P-HG - 6 x NEMA 5-20R-HG - 7 ft (2.13 m) Cord - 20 A Current - 120 V AC Voltage - Rack-mountable, Surface-mountable - White
Part No. PS607HG20AOEM
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPS607HG20AOEM
Brand NameTripp Lite series
Product ModelPS607HG20AOEM
Product NamePS607HG20AOEM 6-Outlets Power Strip
Marketing InformationThe PS607HG20AOEM Medical-Grade Power Strip supplies power to movable plug-connected components mounted to a rack, table or pedestal in operating rooms, patient-care vicinities, therapy rooms, imaging environments and administrative areas. Compliant with UL 1363A specifications, this 120V, 50/60 Hz power strip features a NEMA 5-20P-HG hospital-grade plug and six NEMA 5-20R-HG hospital-grade outlets. Integrated locking safety covers protect unused outlets from debris and damage and prevent unauthorized connections.
Two built-in resettable 20A circuit breakers control power to all outlets and protect the power strip against overloads. The switchless design prevents the power strip from being accidentally shut off. The seven-foot power cord provides ample reach to the AC power source.
Product TypePower Strip
Technical Information
Plug/Connector TypeNEMA 5-20P-HG
Receptacles6 x NEMA 5-20R-HG
Cord Length7 ft (2.13 m)
Circuit BreakerYes
Power Description
Input Voltage120 V AC
Maximum Input Current20 A
Minimum Frequency50 Hz
Maximum Frequency60 Hz
Power SwitchNo
Physical Characteristics
Color FamilyWhite
Product ColorWhite
Product MaterialMetal
Form Factor
  • Rack-mountable
  • Surface-mountable
Height13.75" (349.25 mm)
Width2.50" (63.50 mm)
Depth1.50" (38.10 mm)
Weight (Approximate)4 lb (1814.37 g)
Miscellaneous
Package Contents
  • PS607HG20AOEM 6-Outlets Power Strip
  • Owner's manual
Certifications & Standards
  • UL 1363A