Eaton PDUMNV30HVLX 5/5.8kW Single-Phase Monitored PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNV30HVLX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Name | PDUMNV30HVLX 5/5.8kW Single-Phase Monitored PDU |
| Marketing Information | The PDUMNV30HVLX 5.8kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. Recommended for any IT or industrial application, it features 24 outlets (20 C13 and 4 C19) with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L6-30P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 5.80 kW |
| Input Current | 30 A |
| Management |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.20" (55.88 mm) |
| Depth | 2.65" (67.31 mm) |