Eaton PDUMNV20LX 1.9kW Single-Phase Monitored PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNV20LX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Name | PDUMNV20LX 1.9kW Single-Phase Monitored PDU |
| Marketing Information | The PDUMNV20LX 1.9kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. Recommended for any IT or industrial application, it features 24 NEMA 5-15/20R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L5-20P plug and 5-20P adapter connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-15/20R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 127 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 1.90 kW |
| Input Current | 20 A |
| Management |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.19" (55.63 mm) |
| Depth | 1.75" (44.45 mm) |