Eaton PDUMNV30HV2LX 42-Outlet PDU
In Stock Availability
- All Locations: (4+)
- Mississauga, ON (4+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNV30HV2LX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMNV30HV2LX |
| Product Name | PDUMNV30HV2LX 42-Outlet PDU |
| Marketing Information | The PDUMNV30HV2LX 5.8kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime. The 0U PDU features 42 outlets (36 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L6-30P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. A digital ammeter allows you to monitor each load bank's current and the total connected PDU load in real time to ensure they remain well below maximum capacity with no danger of overload. The PDU mounts in 0U of space in EIA-standard 19-inch racks using the included toolless mounting buttons or the included rack-mounting brackets. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the unit with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 5.80 kW |
| Input Current | 30 A |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.20" (55.88 mm) |
| Depth | 2.65" (67.31 mm) |