Eaton PDUMV30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV30NETLX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMV30NETLX |
| Product Name | PDUMV30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU |
| Marketing Information | The PDUMV30NETLX 2.9kW Single-Phase Switched PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. Recommended for any IT or industrial application, it features 24 switched NEMA 5-15/20R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L5-30P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. Features Distributes Network-Grade Single-Phase Power
24 Switched Outlets Distribute AC Power
Digital Ammeter
Built-In LX Platform Interface
Broad Communications Compatibility
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
TAA-Compliant
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Design | Modular |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 2.88 kW |
| Input Current | 30 A |
| Management |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.19" (55.63 mm) |
| Depth | 2.65" (67.31 mm) |