Eaton PDUMV15NETLX 16-Outlet PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV15NETLX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMV15NETLX |
| Product Name | PDUMV15NETLX 16-Outlet PDU |
| Marketing Information | The PDUMV15NETLX 1.4kW Single-Phase Switched PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. Recommended for IT and industrial applications, the vertical PDU features 16 switched NEMA 5-15R outlets with included cord retention brackets to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA 5-15P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. A digital ammeter allows you to monitor the total load in real time to ensure it remains well below maximum capacity with no danger of overload. The vertical PDU mounts in 0U of space in EIA-standard 19-inch racks using the included toolless mounting buttons or the included rack-mounting brackets. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the unit with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 1.52 kW |
| Input Current | 15 A |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 49" (1244.60 mm) |
| Width | 2.19" (55.63 mm) |
| Depth | 2.65" (67.31 mm) |